REBRÍČEK: TOP 5 najstarších slovenských futbalových klubov!

Futbal je šport, ktorý v sebe nesie obrovský náboj, strháva obrovské množstvo ľudí, spája a často formuje aj vlastenectvo. Je zároveň druhom zábavy, zdrojom podnikania a dnes už aj globalizačný fenomén. Obľuba futbalu je obrovská aj na Slovensku, k čomu určite prispeli aj úspechy súčasnej slovenskej reprezentácie a jej postup na majstrovstvá sveta. Počiatky tohto fenoménu siahajú ešte do čias Rakúsko-Uhorska. Prvý skutočný zápas na slovenskom území sa odohral v Prešove 25. mája 1898, keď dva budapeštianske kluby – Óbudai Tornaegylet a Budapesti Tornaclub odohrali exhibičný zápas na vojenskom cvičisku Kamenec.

5. DAC Dunajská Streda – 1904

Začiatky organizovaného športového života v Dunajskej Strede sa podľa tradície viažu k roku 1904, kedy mestské zastupiteľstvo vyčlenilo územie v lokalite dnešného sídliska Sever I. na športové účely. Futbalový spolok vznikol až o štyri roky neskôr, v roku 1908.. V rokovacej sále dunajskostredského obecného domu sa 22. mája uskutočnila ustanovujúca schôdza, na ktorej bol odsúhlasený aj prvý názov klubu – Dunaszerdahelyi Sport Egylet (DSE – Dunajskostredský športový spolok).

DSE o niekoľko mesiacov požiadal vedenie mesta o pridelenie pozemku, vyčleneného mestským zastupiteľstvom v roku 1904 na športové účely. Žiadosť bola zamietnutá. Rozbeh klubu bol v začiatkoch ťažkopádnejší, pričom v rokoch 1909 až 1914 boli okrem futbalu zaznamenané aj aktivity v oblasti šachu a tenisu. Prvá svetová vojna a Trianonská zmluva však športový život v meste a klube utlmila. V roku 1919 DSE svoju činnosť oživil, ale iba v rámci priateľských zápasov.

V roku 1980 sa silnejúci DAC vedený trénerským duom Vladimír Hrivnák – Juraj Szikora  prebojoval do Slovenskej národnej ligy a v roku 1985 pod trénerom Karolom Peczem do československej federálnej ligy. Ďalší úspech prišiel v roku 1987, kedy po zdolaní Nitry získali Slovenský pohár a víťazstvom nad Spartou Praha v kopřivnickom finále aj Československý pohár. Týmto sa prvýkrát prebojovali na medzinárodnú scénu, kde v rokoch 1987 až 1993 DAC odohral 4 zápasy v PVP (Pohár víťazov pohárov) a 6 zápasov v rámci Pohára UEFA, medzi nimi aj pamätný dvojzápas s Bayernom Mníchov. Okrem toho bol DAC pravidelným účastníkom Intertoto cup, v roku 1991 dokonca vyhral svoju skupinu.

Napísať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.