REBRÍČEK: TOP 10 NAJLEPŠÍCH TENISTOV POSLEDNEJ DEKÁDY

Uplynulá dekáda bola najmä v tenisovom svete veľmi zaujímavá.Poďme si teda spoločne pozrieť,ktorým hráčom sa darilo najviac.

10.miesto Tomáš Berdych

 

Na 10. mieste nášho rebríčku sa umiestnil Tomáš Berdych.Český tenista podával veľmi vyrovnané výkony, keď 7 rokov po sebe(2010-2017) bol stálym členom  top 10, pričom jeho najlepšie umiestnenie bola 4. priečka.

Jedným z jeho najväčších úspechov počas poslednej dekády boli víťazstva v Davis Cupe, keď po boku Radka Štepánka získal šalátový misu v rokoch 2012 a 2013. Český tenista získal 8 titulov ATP a jeho najväčší grandslamový úspech bolo wimbledonského finále, v ktorom ho Rafael Nadal zdolal 3:0 na sety. Berdych sa tiež prebojoval aj do troch finále turnajov ATP Masters 1000,no ani v jednom neuspel.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9.miesto Dominic Thiem

Profesionálna kariéra Dominica Thiema začala v roku 2011, no prvé väčšie výsledky prišli až v roku 2014.Mladý Rakúšan vtedy prenikol do top 100. Do top 10 sa dostal o 2 roky neskôr a stal sa jej stabilným členom, keďže dnes je tento rakúsky tenista 3. na svete.

V roku 2017 si zahral prvé finále na úrovni ATP Masters 1000, v ktorom však prehral s Rafaelom Nadalom. O rok neskôr sa dostal do prvého grandslamového finále, no na Roland Garros podľahol opäť španielskemu tenistovi.

Za jeho najlepší rok môžme považovať ten posledný, čiže 2019. Thiem v ňom získal prvý titul na úrovni Masters 1000, keď v strhujúcom finále zdolal Rogera Federera. Na French Open sa opäť dostal do finále, no tam opäť skončil na rakete španielskeho antukového kráľa. Skvelá sezóna však pokračovala, keď Thiem získal titul na domácej pôde vo Viedni a na záverečnom ATP Finals sa dokázal  prebojovať do finále.Rok 2019 nakoniec ukončil na 4. mieste rebríčka.

 

 

 

 

 

 

 

 

8.miesto Kei Nishikori

Na 8. priečke nášho rebríčka sa umiestnil Kei Nishikori. Možno si zozačiatku budete myslieť,že to nie je správne rozhodnutie,no podľa nás si ale Japonec túto pozíciu určite zaslúži. Napriek tomu, že cela jeho kariéra je tak trochu  v tieni veľkej trojky, tak Nishikori podával po celu dekádu veľmi dobré a vyrovnané výkony.

V roku 2014 sa dokázal prebojovať dokonca do finále US Open. V ňom však podľahol Marinovi Čiličovi. Takisto sa dostal do 4 finále  turnajov Masters 1000, no ani v jednom neuspel. Za uplynulú dekádu získal 11 titulov z okruhu ATP a na rebríčku bol najlepšie 4. Avšak jedným  z jeho najväčších úspechov posledného desaťročia bola bronzová medaila z olympiády v Riu. Vďaka nej, ale aj vďaka jeho stabilným výkonom si myslíme, že si tuto pozíciu zaslúži.

 

7.miesto Marin Čilič

Na siedme miesto nášho rebríčka umiestňujeme Chorváta Marina Čiliča. Za poslednú dekádu sa dokázal 3-krát prebojovať do finále Grandslamu. V roku 2014 dokázal na US Open uspieť, keď získal svoj prvý a zatiaľ aj posledný grandslamový titul kariéry.

Chorvátsky tenista pridal aj viaceré tituly z turnajov ATP,pričom medzi nimi vyniká triumf z turnaja Masters 1000 v Cincinnati. Takisto dokázal ako líder tímu dotiahnuť Chorvátsko k víťazstvu v Davis Cupe v roku 2018. V tom istom roku dosiahol aj svoje doteraz najlepšie umiestnenie na rebríčku v kariére(3.miesto).

 

6.miesto David Ferrer

Na 6. priečku radíme Davida Ferrera. Španiel za uplynulú dekádu podával veľmi vyrovnané výkony a s hráčmi,ktorý boli na rebríčku nižšie ako on prehral iba zriedkavo.

Do finále turnajov Masters 1000 sa dostal až 7-krát, no zvíťazil iba v jedinom- Paríž 2012. Jeho najväčším grandslamovým úspechom je finále French Open v roku 2013,kde podľahol Nadalovi v troch setoch.Dalším úspešným rokom bol 2015, keď Ferrer získal 5 titulov na turnajoch úrovne 250 a 500.

V priebehu posledných rokov začala jeho kariéra,hlavne z dôvodu pribúdajúceho veku, upadať. V roku 2019 David Ferrer odišiel do tenisového dôchodku.

 

 

 

 

 

 

 

 

5.miesto Stan Wawrinka

Na 5. miesto nášho rebríčka sa dostal Stan Wawrinka. Švajčiar si podľa nás túto pozíciu jednoznačne zaslúži,keďže okrem veľkej trojky a Andyho Murrayho je jediný,kto získal viac ako jeden grandslam. Stan ich dokonca získal až 3. Ohromujúca je aj jeho bilancia z grandslamových finále, keď z troch finále vyťažil 3 tituly. A to dokonca na troch rozdielnych turnajoch.

V roku 2014 dokonca vyhral  titul z ATP Masters 1000 a po boku Rogera Federera ovládol aj Davis Cup. V posledných 3 rokoch zaznamenal menší pokles formy, keď od turnaja v Ženeve 2017 nezískal žiadny titul. Aj tak si myslíme, že umiestniť ho nižšie ako na 5. priečku by nebolo správne.

 

 

 

 

 

 

 

 

4.miesto Andy Murray

Na 4. priečku zaraďujeme Andyho Murrayho. Dlhé roky hrával úžasné a vyrovnané zápasy  s hráčmi veľkej trojky,čoho bol schopný málokto.

Takmer všetky grandslamové finále odohral s veľkou trojkou a väčšina skončila neúspešne. Finále Australian Open 2010,2011,2013,2015,2016, Wimbledon 2012 a dokonca aj Roland Garros 2016- všetky tieto finále Murray nedokázal premeniť na titul.

Napriek tomu sa ale do histórie zapísal veľmi výrazne. Dvojhru na olympíjskych hrách ovládol dvakrát za sebou. A tiež si pripísal výhry na 3 grandslamových turnajoch, z čoho 2 z Wimbledonu(2013,2016) a 1 z US Open(2013). Za 10 rokov sa mu podarilo zvíťaziť na 10 turnajoch Masters 1000. V roku 2015 sa mu podarilo prakticky samému dotiahnuť Veľkú Britániu k titulu v Davis Cupe. V dvojhre a štvorhre postupne zvíťazil vo všetkých 11 zápasoch, do ktorých nastúpil. V roku 2016 zakončil dokonca ako svetová jednotka.

O sezónu neskôr mu kariéru začali komplikovať zranenia. Murray sa napriek tomu v roku 2019 vrátil a dokázal vyhrať ešte jeden titul. Bolo to viac ako 2 roky po jeho poslednom úspechu v Dubaji.

 

3.miesto Roger Federer

Na 3. miesto radíme Rogera Federera. Napriek jeho starnúcemu veku Švajčiar podával úžasne výkony.

Na Grandslamoch sa do finále dostal 10-krát, pričom z titulu sa tešil 5-krát. Na turnajoch Masters 1000 získal 12 titulov,ale nepodarilo sa mu získať jedinú vec,ktorá v jeho zbierke trofejí chyba. A to olympijské zlato z dvojhry. V roku 2012 sa dokonca dostal do finále,ale na jeho obľúbenom trávnatom povrchu to proti Murraymu nezvládol dotiahnuť do víťazného konca.

V roku 2011 získal titul z ATP Finals a dnes aj napriek tomu, že má 38 rokov sa stále drží na štvrtej priečke rebríčku. Všetci určite dúfame, že táto švajčiarská tenisová legenda bude hrať ešte dlho.

 

 

2.miesto Rafael Nadal

Na 2. mieste nášho rebríčka nemôže byť nikto iný ako antukový kráľ Rafael Nadal.Za uplynulú dekádu však hral skvelo aj na ostatných povrchoch,nie len na antuke.

Za posledných 10 rokov US Open ovládol 4-krát a titul na Wimbledone si pripísal raz. Na jeho obľúbenom Roland Garros získal neuveriteľných 8 titulov a celkovo ich má rekordných 12. Španiel tak za posledné desaťročie získal až 13 grandslamových titulov! Okrem toho odohral dalších 6 grandslamových finále,kde sa mu zvíťaziť nepodarilo.

Zo Španielskom si pripísal na svoje konto aj 2 triumfy z Davis Cupu,bolo to z rokov 2011 a 2019. Španielsky matador dominoval aj na turnajoch Masters 1000, kde nazbieral neskutočných 20 trofejí.

Jedným z jeho najlepších ročníkov bola určite sezóna z roku 2010. Nadal v nej získal 3 Grandslmy zo 4 a rok zakončil na pozícii svetovej jednotky. Na vrchole rebríčka skončil aj v sezónach 2013,2017 a 2019. Jediná trofej,ktorá chýba v Španielovej zbierke je z ATP Finals. Uvidíme, či sa mu ho ešte podarí v jeho kariére získať. Každopádne Nadal je,a vždy bude jedným z najlepších hráčov,ktorí kedy vstúpili na tenisový kurt.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.miesto Novak Djokovič

Najlepším hracom uplynulej dekády sa stáva,a myslíme že úplne zaslúžene,Novak Djokovič.

Začnime tým,že za posledné desaťročie získal neuveriteľných 15 grandslamových titulov. Najviac sa mu darilo na Australian Open,kde získal 6 titulov. Na Wimbledone triumfoval 5-krát,na US Open 3-krát a v roku 2016 triumfoval aj na Roland Garros,kde skompletizoval kariérny Grandslam. Okrem toho Srb ovládol aj  29 podnikov ATP Masters 1000 a turnaj ATP Finals vyhral v rokoch 2012-2015 4-krát po sebe.

Ako svetová jednotka ukončil sezónu 5-krát a v roku 2010 získal zatiaľ jediný Davis Cup pre Srbsko. Jedna z jeho najlepších sezón bola tá z roku 2011,kedy držal sériu neporaziteľnosti neuveriteľných 41 zápasov. Prvú porážku mu uštedril až Roger Federer v semifinále French Open. Dovtedy to bolo považované za jednu z najlepších sezón v histórii tenisu. Lenže v roku 2015 to Djokovič dokázal opäť. Na každom Grandslame hral Srb finále a neúspešný bol iba na French Open proti Wawrinkovi. Okrem toho získal aj 6 z 9 turnajov Masters 1000 a celú sezónu zakončil s 11 titulmi. V oboch týchto sezónach odisiel Djokovič zo zápasu ako porazený iba 6-krát.

Uvidíme čo nám tento Srb ukáže v ďalšej dekáde. Zatiaľ je totiž stále neporazený a na svojom konte má už 3 tituly. Z tohto pohľadu je to možno pre neho aj škoda, že sa sezóna prerušila.

 

(Visited 90 times, 1 visits today)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.