Profily všetkých 21 etáp Tour de France: kopce a trasy, kedy sa pôjde na Tourmalet a v akých etapách má šancu náš Peter Sagan ?

Už budúcu sobotu (6.7.) odštartuje 106. ročník Tour de France, najslávnejšieho cyklistického preteku sveta . Cyklisti tento rok absolvujú 3 480 kilometrov po rovine, v kopcoch a vysokých horách. Na programe je len tretíkrát v histórii dojazd na ikonický Tourmalet (1974, 2010), jazdci si budú musieť poradiť aj s nadmorskou výškou 2 770 metrov pri výjazde na col de l’Iseran.

1. etapa: Brusel – Brusel, 194,5 km, rovinatá

1. etapa

Rovinatá etapa s niekoľkými kopcami z belgických klasík, ktoré sú v tohtoročnej TDF obsiahnuté skôr symbolicky. Ako pri všetkých úvodných etapách Grand Tours bude aj tu citeľná nervozita. Svojim charakterom je určená hlavne pre šprintérov.

2. etapa: Brusel (Kráľovský palác) – Brusel (Atomium), 27,6 km, tímová časovka

2. etapa

Profil prvej tímovéj časovky Tour de France 2019 je kopcovitý. Jedná sa o štandardnú časovku, ktorá nebude extrémne ťažká, zároveň ale ani nudná.

3. etapa: Binche – Épernay, 215 km, kopcovitá

3. etapa

Daľšia rovinatá etapa, jej záver ale určite po rovine nie je, takže sa tu nedá úplne očakávať šprintérsky súboj rovnakých pretekárov ako v prvom dni. V záverečnom 8 percentnom stúpaní by sa mohol ukázať Peter Sagan, rovnako tak aj Greg van Avermaet.

4. etapa: Reimes – Nancy, 213,5 km, rovinatá

4. etapa

Tento deň čaká cyklistov opät rovinatá etapa podobnej dĺžky ako predchádzajúci deň, tentokrát bez väčších kopcov. Záver je rovinatý, a tak treba očakávať, že o slovo sa znovu prihlásia šprintéri.

5. etapa: Saint-Dié-des-Vosges – Colmar, 175,5 km, kopcovitá

5. etapa

Prvá etapa s väčšími kopcami, avšak nie s takými , ktorými by si nemali všetci jazdci poradiť . Dá sa počítat s pokusom o únik menšej skupiny, ale do cieľa by to malo prísť všetko po hromade.

6. etapa: Mulhouse – La Planche des Belles Filles, 160,5 km, horská

6. etapa

Prichádza prvá horská etapa, v ktorej budú konečne ukázať svoje schopnosti a aktuálnu formu vrchári. Cyklisti zdolajú tri vrcholy prvej kategórie, na jednom z nich je samozrejme cieľ .

7. etapa: Belfort – Chalon-sur-Saône, 230 km, rovinatá

7. etapa

Najdlhšia etapa 106. ročníku, ktorá je v prvej polke mierne kopcovitá, v záverečných 90 kilometroch však prevláda rovina. Pôjde tak opäť o etapu kontrolovanú šprintérskými tímami. Očakáva sa, že si to rozdajú medzi sebou šprintéri.

8. etapa: Mâcon – Saint-Étienne, 200 km, kopcovitá

8. etapa

 

Ďalšia z 200 km etáp, ale už s náročnejším terénom. Etapa aj keď je kopcovitá, tak nie je až tak náročná, aby ju nezvládli všetci.  Tu však treba očakávať skupinu pretekárov, ktorí sa pokúsia o únik, nemalo by sa však jednať o nikoho z jazdcov o celkové poradie.

9. etapa: Saint-Étienne – Brioude, 170,5 km, kopcovitá

9. etapa

Na konci prvého týždňa čaká na pretekárov podobná etapa ako predchádzajúci deň, Etapa bude mať len o 30 kilometrov menej. Čo sa diaľky týka, tak pôjde o menší oddych pred ďalšou dlhou etapou, ktorá sa pôjde v pondelok . Profilovo nie je veľmi náročná, po 30 km príde kopec prvej kategórie, zbytok dňa už taký ťažký nebude. V etape by mali mať navrch klasikári.

10. etapa: Saint-Flour – Albi, 217,5 km, rovinatá

10. etapa

V tejto etape by si to mali o triumf rozdať šprintéri. Nenáročná etapa by mohla priniesť aj úniky, avšak tímy, ktoré majú top jazdcov na rovinaté dojazdy by si to mali ustrážiť.

11. etapa: Albi – Toulouse, 167 km, rovinatá

11. etapa

Po voľnom dni je tu pre cyklistov prívetivá etapa, bez väčších kopcov, nie príliš dlhá, jednoducho ideálna na rozjazdenie po dni bez pretekania . Vďaka miernemu profilu sa budú chcieť znovu po predchádzajúcich náročnejších etapách ukázať šprintéri. Posledné kilometre sú skôr z kopca a po rovine.

12. etapa: Toulouse – Bagnères-de-Bigorre, 209,5 km, horská

12. etapa

Začiatok 12 dielu tohtoročnej Tour de France vypadá vcelku nudne, rozhodne tomu tak  nebude celú dobu. V závere sú dva vrcholy prvej kategórie, o slovo sa tak opäť po niekoľkých volnejších dňoch prihlásia vrchári.

13. etapa: Pau – Pau, 27,2 km, individuálna časovka

13. etapa

 

Druhá a posledná časovka 106. ročníka Tour, dĺžkou veľmi  podobná tej Profil je podobný ako v prvej časovke. Ide síce o etapu pred Tourmaletom, ale povedať sa nedá , že by sa tu niekto šetril . Ako hovoria vždy samotní cyklisti, časovka sa ide sa vždy naplno.

14. etapa: Tarbes – Tourmalet Barèges, 117,5 km, horská

14. etapa

Po tretíkrát v histórii TDF bude cieľ etapy na slávnom Tourmalete. Jazdci vystúpajú do nadmorskej výšky 2 115 metrov ,tiež ich čaká aj 19 kilometrový kopec s priemerným sklonom 7,4 percenta.  Pôjde o previerku nielen cyklistov na celkové poradie, ale aj šprintérov, ktorí budú bojovať aby došli v časovom limite.

15. etapa: Limoux – Foix Prat d’Albis, 185 km, horská

15. etapa

V tento deň čaká borcov na bicykloch to najnáročnejšie až v závere. Vysporiadať sa v ňom budú musieť hneď s tromi kopcami prvej kategórie, finišovať sa tak bude opäť na kopci. V kopcoch prvej kategórie sa bude rozdeľovať veľa bodov do sútaže vrchárov.

16. etapa: Nîmes – Nîmes, 177 km, rovinatá

16. etapa

Po poslednom voľnom dni majú všetci opäť príležitosť sa zase dostať do tempa. Etapa nie je profilovo nejako náročná, dojazd po rovine prináša ďalšiu příležitost pre šprintérov. Otázkou ale je, koľko „prežilo“ pobyt v Pyrenejách.

17. etapa: Pont du Gard – Gap, 200 km, kopcovitá

17. etapa

Určite tu bude veľa pokusov o únik. Táto etapa je na to maximálne vhodná, adepti na celkové poradie sa v nej určite nebudú nikam ponáhľať , budú šetriť sily pred blížiacimi sa Alpami.

18. etapa: Embrun – Valloire, 208 km, horská

18. etapa

Príjazd do Álp prinesie hneď v úvode veľmi náročnú skúšku . Tá bude hlavne v diaľke etapy, ktorá presahuje 200 kilometrov, čo je v takto vysokých horách poriadna nálož. Na programe je jedna horská prémia prvej kategórie , dve HC a potom ťažšie kopce. V itineráriu je aj Galibier, skutočne ťažký kopec, ktorý leží vo vysokej nadmorskej výške 2 642 m.

19. etapa: Saint-Jean-de-Maurienne – Tignes, 126,5 km, horská

19. etapa

Táto etapa patrí k tým kratším, ale pretekári sa v jej priebehu musí musia vysporiadať s veľkou nadmorskou výškou. Na Col de l´Iseran vyjdú do 2 770 metrů, čo bude najviac z celej tohtoročnej Tour de France.

20. etapa: Albertville – Val Thorens, 130 km, horská

20. etapa

Posledná horská etapa 106. ročníku Tour, v ktorej se niektorí budú chcieť ešte zviditeľniť víťazstvom, možný je ešte aj útok na celkové poradie.Celkovo ide o dosť ťažkú etapu. Dlhé stúpanie čaká na pretekárov v samotnom závere , nejde však o nič prudkého. Favoriti na celkové poradie by nemali mať problém.

21. etapa: Rambouillet – Paris Champs-Élysées, 128 km, rovinatá

Často kľudný štart v znamení osláv a očakávaného konca Tour de France. O víťazovi celkového poradia bývá rozhodnuté ,  ale ešte sa bojuje o prestížne víťazstvo v poslednej etape. Takže v závere na Champs-Élysées to bývá svižná jazda , kde nie je jednoduchý terén. Nedá sa to ani tu vypustiť. Únik by tu nemal mať šancu a rada príde opäť na šprintérov. Tento rok budeme mať veľké očakávania od Petra Sagana, či sa mu podarí túto etapu vyhrať prvýkrát.

21. etapa

 

 

Napísať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.