Postaví dnes Žilina v Senici iba svojich odchovancov?

Počas týždňa reagoval majiteľ MŠK Žilina na fakt, že FK Senica odohrala zápas bez jediného Slováka v zostave. Postaviť vlastných odchovancov proti tímu, ktorý nemal naposledy vo svojej zostave žiadneho vlastného odchovanca, by bolo geniálna odozva, najmä ak by Žilina vyhrala s vlastnými odchovancami. Zahráva do toho aj nechcený faktor z posledného zápasu. 

Jozef Antošík pri zisku siedmeho titulu MŠK Žilina zľava s Viktorom Pečovským, bývalým trénerom Adriánom Guľom a napravo s kapitánom Michalom Škvarkom.

Minulý víkend postavila FK Senica celú jedenástku bez jediného hráča zo Slovenska. To nenechalo majiteľa MŠK Jozefa Antošíka chladným. Futbalový klub MŠK Žilina je známy svojou filozofiou výchovy mladých hráčov a následného posúvania odchovancov do „A”-tímu.

„Na jar nastúpime v jednom z ligových zápasov v základnej jedenástke výlučne len s odchovancami Akadémie MŠK Žilina. Zrejme budeme prvým slovenským klubom, a to nielen v aktuálnej sezóne, ktorý si to môže dovoliť. Týmto spôsobom by sme chceli prezentovať výsledky našej práce s mládežou, ktorej sa už dlhé roky strategicky venujeme. Trend v slovenskom futbale je skôr opačný. Aj mužstvá, ktoré v minulosti stavali na odchovancoch, dnes radšej hrajú s viacerými legionármi. Kritériá financovania mládežníckeho futbalu, futbalovej infraštruktúry a financovanie športu ako takého, nemotivujú dlhodobú udržateľnosť futbalu zvýhodňovaním tých, ktorí ju napĺňajú starostlivosťou o výchovu detí a mládeže,” povedal pre žilinský web Jozef Antošík.

Slovenský futbal nevyhnutne potrebuje fungovať tak, aby chlapci, ktorí strávia takmer 15 rokov v žiackych a dorasteneckých družstvách, dostali priestor na adaptáciu v seniorskom futbale. Práca s mládežou vo vrcholovom futbale by nemala byť len formálnou povinnosťou vyplývajúcou z predpisov a nariadení, ale konkrétnym cieľom, výsledkom ktorého budú kvalitní ligoví hráči. Mimochodom, v súčasnom, širšom 30-člennom kádri „A”-mužstva je 19 hráčov, ktorí vyrastali v Akadémii MŠK Žilina. Takýto systém práce je finančne náročný a okrem iného potrebuje aj pochopenie a podporu fanúšikov a futbalovej verejnosti. Jedenástka z „originálnych” šošonov bude prezentáciou výsledkov našej práce s mládežou, no zároveň dúfam, že bude impulzom na zamyslenie sa pre všetkých, ktorí ovplyvňujú procesy v slovenskom futbale,” dodal Jozef Antošík.

Jedenástka z odchovancov žilinskej akadémie by bola vynikajúca reakcia

Tieto rozdielne filozofie sa stretnú práve dnes a to je vynikajúca možnosť pre MŠK ukázať dlhodobú filozofiu vychovávania vlastných hráčov proti tej opačnej so zahraničnými hráčmi. MŠK by tak nepostavila najsilnejšiu zostavu, keďže v tíme sa pravidelne objavuje argentínsky stredopoliar Ivan Díaz, či v úlohe stopéra, český Filip Kaša.

Filip Kaša v akcii proti Šporarovi a Rabiuovi v zápas proti Slovanu Bratislava na domácej pôde.

Práve spomínaný Filip Kaša nebude môcť nastúpiť v zápase v Senici. Dôvodom je červená karta po dvoch žltých z posledného domáceho zápasu proti Spartaku Trnava. Do zápasu proti Spartaku Trnava nezasiahli ani talentovaní mladíci Benson Anang a Enis Fazlagič. Tí sa podľa žilinského webu nestihli zotaviť do zápasu Spartakom Trnava.

Je teda možné, že im dá tréner voľno a postaví zostavu len z akadémie MŠK? Ďalším dôvodom je ten, že Filip Kaša je spoľahlivý stopér a MŠK by určite nechcelo nechať 2 zápasy z troch nechať sedieť kvalitného stopéra na lavičke. I keď Žilina už hrá zápasy ”len” s tímami zo spodnej trojky – dnes so Senicou (11.), ďalšie kolo doma s poslednými Zlatými Moravcami a v poslednom kole s Podbrezovou (10.).

Napísať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.