Podľa Blattera do boja o MS 2022 zasiahla politická moc!

Bývalý prezident Medzinárodnej futbalovej federácie Sepp Blatter je naďalej presvedčený o tom, že pridelenie majstrovstiev sveta v roku 2022 Kataru majú na svedomí vysokí politickí predstavitelia.

Osemdesiatštyriročný bývalý funkcionár tak opakovane odmietol obvinenie americkej justície, podľa ktorej boli členovia Výkonného výboru FIFA pri voľbe dejiska MS 2022 podplatení.„Členovia Výkonného výboru dospeli pred hlasovaním k džentlmenskej dohode. Majstrovstvá sveta 2018 budú v Rusku, o štyri roky neskôr sa budú konať v USA,“ citovala agentúra AFP Blattera, ktorý v júni 2015 v dôsledku korupčného škandálu v organizácii rezignoval na svoju funkciu.

Právo zorganizovať šampionát však napokon získal Katar, ktorý uspel pomerom hlasov 14:8. „Všetko bolo v poriadku, až kým do toho nezasiahla vyššia politická moc. Vtedajší francúzsky prezident Nicolas Sarkozy sa v novembri 2010 stretol s katarským korunným princom. Nasledoval obed v Elyzejskom paláci v Paríži s Michelom Platinim, na ktorom mu povedal, že by sa MS mali uskutočniť v Katare. Platini potom spolu s ďalšími tromi európskymi členmi exekutívy FIFA zmenili názor a podporili svojimi hlasmi Katar,“ poznamenal Blatter.

Francúzska polícia vlani v júni zatkla bývalého prezidenta Európskej futbalovej únie Michela Platiniho v rámci vyšetrovania korupcie pri udeľovaní práva organizovať majstrovstvá sveta v Rusku 2018 a v Katare 2022. Kapitán majstrov Európy z roku 1984 a bronzový medailista z MS 1986 Platini bol od januára 2007 do decembra 2015 šéfom futbalu na „starom kontinente“.

Po viac ako ôsmich rokoch vo funkcii ho Etická komisia Medzináodnej futbalovej federácie odvolala a Francúz dostal trest na osem rokov mimo futbalu. Tento dištanc mu neskôr skrátili na štyri roky a v októbri 2019 mu vypršal, takže opäť môže pôsobiť vo futbalovej sfére. Dôvodom pre uvedený trest bola platba vtedajšieho šéfa FIFA Josepha Blattera z roku 2011 vo výške dvoch miliónov švajčiarskych frankov na Platiniho bankové konto.

Americkí vyšetrovatelia tvrdia, že prideľovanie práv na usporiadanie MS 2018 a 2022 sprevádzala korupcia v najvyššich kruhoch FIFA.

(Visited 29 times, 1 visits today)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.