Košické FC úspešne nasleduje kroky nedávneho MFK či VSS!

Kto by si nepamätal úspechy Košického futbalu počnúc od 1.FC Košice cez MFK Košice až po nedávne VSS Košice.

Nebolo to až tak dávno, písal sa rok 2017, kedy futbalové VSS oznámilo, že kvôli finančným problémom odstupuje z II. ligy, a ukončuje svoju športovú činnosť vo všetkých vekových kategóriách. Táto správa bola pre Košického fanúšika veľmi poburujúca, a o to viac, že VSS ako víťaz II. ligy v predošlom ročníku malo právo štartu vo Fortuna lige. Toto právo prebrala Fc Nitra, ktorá skončila hneď za VSS.

Úspechy a pády MFK Košice

Vráťme sa do nedávnej histórie, kedy sme na futbalovej mape mohli Košice nájsť pod hlavičkou MFK. Bolo tomu tak v roku 2005, kedy tento klub vznikol. Od samého vzniku MFK bol na trénerskej stoličke dnes uznávaný Ján Kozák. Treba povedať, že vtedy Košice hrali I. ligu nepretržite a to od ročníka 2006/2007 až do sezóny 2014/2015 a dokopy mali za tento čas na svojom konte presne 300 ligových zápasov. V lige bolo ich najlepšie umiestnenie 3. miesto, a to v sezóne 2006/2007. MFK si taktiež na konto pripísalo viac ako 33 pohárových zápasov, a z toho asi najpamätnejší kedy MFK vo finále pohára v ročníku 2013/2014 vyhralo nad Slovanom Bratislava 1-2, gólmi Oumara Diabyho a Martina Bukatu. Neodmysliteľnou súčasťou MFK je taktiež aj účasť v európskych pohárových súťažiach, a to hneď dva krát. V obidvoch prípadoch išlo o európsku ligu. Prvý krát to bolo v ročníku 2009/2010, kedy sa MFK prebojovalo až do play off. V 3.kole prešlo hladko cez Sarajevo IS (pomerom 5-1). V play off to už bol súper iného kalibru – AS Rím. Košice nestrácali nádej, a v prvom domácom zápase uhrali remízu 3:3. Hrdinom zápasu sa stal Ján Novák s dvoma gólmi. Odveta, ktorá bola naplánovaná v Ríme o 7 dní neskôr, dopadla pre MFK veľmi zle – utržili debakel 7-1. O jediný Košický gól sa postaral znovu Ján Novák. Účinkovanie Košíc sa v európskej lige tým pádom skončilo.

MFK, a ich druhá účasť v európskej lige

Košičania nemuseli dlho zúfať, pretože hneď v ročníku 2014/2015 znovu nechýbali v predkolách europskej ligy. Toto účinkovanie nebolo také úspešné , pretože MFK vypadlo hneď v 2.predkole, keď ich vyradil Slovan Liberec (pomerom 4-0).

Zásadná zmena v názve klubu

Treba povedať, že druhá európska pohárová účasť bol jeden z poslednýh z úspechoch MFK, pretože po sezóne 2014/2015 začalo Košičanom tiecť do topánok hlavne po finančnej stránke. Tieto problémy vyústili až do rozhodnutia, že názov MFK KOŠICE sa oficiálne mení na FC VSS KOŠICE. Aj napriek tomu, že vtedajšie MFK sa udržalo vo Fortuna lige, nedostalo licenciu na ročník 2015/2016 a tak sa Košičania museli uspokojiť len s II. ligou.

VSS Košice v II.lige

Nové VSS Košice ostalo len v tieni vtedajšieho MFK. Jána Kozáka na lavičke vystriedal Jaroslav Galko a neskôr Jozef Vukušič či Jozef Majoroš. Výrazný úspech sa VSS podaril až v ročníku 2016/2017, kedy vyhrali celú II. ligu s náskokom 2 body pred druhou Fc Nitrou. Tak mali právo štartovať vo Fortuna lige. Ako už bolo spomínané vyššie, pre finančné problémy klub žiaľ musel ukončiť svoju športovú činnosť vo všetkých vekových kategóriách a právo štartovať vo Fortuna lige prebrala Fc Nitra.

Zánik VSS a vznik FC Košice

Košickí fanúšikovia nemuseli dlho zúfať, pretože dlhú dobu sa šuškalo o vzniku nového klubu v Košiciach, ktorý by mal niesť názov FC KOŠICE. A tak sa aj stalo. 12. mája v roku 2018 vznikol futbalový klub FC KOŠICE. Klub vznikol spojením dvoch košických tímov, a to TJ FK VYŠNÉ OPÁTSKE a FC BARCA.

Ambície nového tímu

Tím sa netajil najvyššími ambíciami a to, dostať futbalové Košice tam, kam patria. Do piatich rokov by radi okúsili trávnik najvyššej Fortuna ligy. Trénerom sa stal Miroslav Sovič. FC konečne myslí aj na mládež, pričom spolupracujú s akadémiou West Hamu United, ktorá sa radí medzi jednu z najlepších na svete.
V košickom FC figuruje veľa košických odchovancov, a sú to takmer všetko hráči ktorí kedysi hájili farby MFK či VSS. Klobúk dole. Sú to všetko hráči ktorým bije srdce pre Košický futbal. Po zániku VSS, sa presťahovali do konkurenčnej Lokomotívy no po vzniku FC Košice sa vrátili späť, aby hájili žlto-modré farby.. Treba povedať že aj napriek nie dlhej histórii, sa Košice ukázali vo veľmi dobrom svetle. Momentálne hrajú 3.ligu, kde sú bezkonkurenčne po 16-tich zápasoch a so skóre 51:4 na 1.mieste.

Fc Košice v Slovnaft Cupe

Donedávna Fc Košice účinkovali aj vo Slovnaft cupe, kde po fantastických výkonoch vyradili mančafty druholigovej Dubnice, či prvoligových Zlatých Moraviec. Žiaľ, spanilú jazdu Košičanov zastavil až Spartak Trnava vo štvrťfinále, keď po penaltách Spartak vyhral 1-0.

Košice so svojou kvalitou majú na viac ako je 3.liga, a snáď sa im podarí splniť si ich sen, a to, účinkovať vo Fortuna lige. Prajeme veľa šťastia!!!

Napísať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.