KOMENTÁR: Čo stálo za neúspechom Slovenska v Lige národov?

Včerajšou prehrou v pražskom Edene Slovenská futbalová reprezentácia vypadla do C-divízie Ligy národov. Viacerí fanúšikovia neskrývajú sklamanie zo včerajšieho zápasu. Veď posúďme sami, ten výkon nebol hodný zotrvania v B-divízii a po včerajšom hernom prejave sme zaslúžene klesli o jednu divíziu. Ale poďme pekne od začiatku veď nevypadli sme kvôli jednému pokazenému zápasu. 

Prvé problémy

Naša prvá prehra sa zrodila 9.9. na horúcej ukrajinskej pôde. Slováci ešte pod vedením Jána Kozáka sa podľa mňa viac snažili ukopať remízu tým defenzívnym štýlom, ale našu taktiku zradil rozhodca, keď odpískal v 80.minúte prísnu penaltu. Previnil sa Milan Škriniar. Vtedy sme vystrelili na bránu jediný raz v celom zápase, čo bolo žalostne málo. Kritika sa zosunula na trénera Kozáka za defenzívne poňatie hry a ľudia mu začali vyčítať, že sa bojí hrať s našimi “megastars.”

O mesiac neskôr nás čakalo prvé federálne derby v Lige národov. Fanúšikovia boli nabudení, hráči sa tešili na veľký zápas proti našim “bratom,” ale po zápase zavládlo veľké sklamanie. Až tak veľké, že niektorí hráči sa museli ísť naladiť na inú vlnu. Jedným z dôvodov tejto prehry bolo aj podcenenie súpera. Fanúšikovia vyhlasovali, že Čechov rozbijeme aj keby sme hrali bez kopačiek a podobné vyhlásenia. No až taký ľahký zápas to nebol.

Nočný výletik sa nakoniec stal konečným pre reprezentačného trénera Jána Kozáka. Ten sa po dojímavej tlačovke, kde azda každému Slovákovi vybehla nejaká tá slzička do oka, rozlúčil s tímom, s realizačným tímom a pobral sa domov smer Košice. Vtedy ho začali všetci fanúšikovia, čo niekedy kričali aby vypadol z lavičky, ľutovať a vylievať si srdce na sociálnych sieťach, že aký bol dobrý tréner a že je škoda, že vlastne odišiel. No neskoro. Vyhnali si ho hráči sami. 

Prišiel nový tréner, nová taktika. Všetci vkladali do Hapala plno dôvery. Prvý zápas nového trénera proti Ukrajine by som zaradil medzi najkrajšie v posledných rokoch, čo sa týka herného prejavu. Hráči hrali uvoľnene a vytvárali si kopec šancí. Robustného Adama Nemca Hapal vymenil za bojovného Adama Zreľáka, čo vnímam ako veľmi dobré rozhodnutie. Ba dokonca si dovolil nechať sedieť Hubočana a do zostavy na jeho miesto zaradil Hancka. Práve títo dvaja hráči patrili medzi najvýraznejšie postavy zápasu. Do tímu tréner povolal aj Miňa Stocha. V Trnave si ho dokonca fanúšikovia vypýtali. A tak po dvoch rokoch vybehol opäť na trávnik v tom najcennejšom drese. Eufória ovládla celé Slovensko, možno aj preto všetci dúfali v záchranu v B-divízii. 

Úvod zápasu s Českom evokoval, že sa zápas bude niesť v podobnom duchu ako proti Ukrajine. Náš prvý gól bol už na spadnutie, no v tom ako keby si hráči zahrčkali šnúrky na oboch kopačkách dokopy. Nepresné prihrávky, stratené lopty, ako keby tí hráči čo hrali proti Ukrajine zostali niekde v bare piť a poslali do Prahy svojich dvojníkov. A tak by som opäť podotkol, že po veľmi vydarenom zápase s Ukrajinou sme podcenili toho istého súpera, s ktorým sme pred mesiacom prehrali. Miňo Stoch blúdil po ihrisku ako bez duše, Milan Škriniar svoju presnosť a silu v osobných súbojoch si asi zabudol pribaliť a ostali kdesi v Miláne. Hancko sa nenechal zahanbiť svojimi kolegami z obrany. Impulz do hry mohol priniesť Vladko Weiss, Ondrej Duda, či Róbert Mak.

Len akoby tréner vystriedal akurát tých, ktorým sa ako tak darilo. A Miňo Stoch blúdil po ihrisku až dokonca. Vlado Weiss na záver nevedel prekusnúť, že namiesto neho mal impulz do hry priniesť Adam Nemec, no popravde si myslím, že ten veľa impulzu nepriniesol. A tak 10 minút pred koncom sa Weiss pobral do šatni.Jeho sklamanie bolo tak veľké, že cestou do nej stihol aj ukončiť reprezentačnú kariéru. Keď nevyvádza Stoch pri jednom trénerovi, tak začne Weiss pri druhom. Dvaja kohúti na bojisku sa veľmi neznesú. Dokázali sme v priebehu troch dní ukázať 2 tváre. Najskôr jeden z najkrajších zápasov posledných rokov a v Prahe zase jeden z najhorších zápasov.

Ako hlavné dôvody neúspechu by som podotkol podceňovanie súpera, slabá motivácia našich “hviezd,” ktoré nedokázali preniesť formu z klubu do repre. No aj príliš veľká eufória po zápase v ktorom nešlo až tak o veľa. Na našich bol vyvíjaný veľký tlak zo strany fanúšikov, s ktorým sa nevedeli vyrovnať.

Napísať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.