Fortuna liga bude mať nový systém v nadstavbovej časti, ktorý má prospieť atraktivite!

V našej lige sa budú robiť drobnejšie zmeny. Tento týždeň to schválili zástupcovia slovenských futbalových klubov na zasadnutí Prezídia Únie ligových klubov (ÚLK). Podľa zástupcov ÚLK nebol predošlý systém optimálny a podnety dostali aj od viacerých klubov. Jasný žreb má už ŠK Slovan Bratislava, ktorý má už postavenie prvého miesta v základnej časti neohroziteľné.

„Sami sme cítili, že doterajší žreb s využitím klasických Bergerových tabuliek nebol optimálny a rovnaké podnety sme dostali aj z klubov. Problémom boli predovšetkým série papierovo ťažších resp. ľahších zápasov, keď sa mužstvá niekoľko kôl v rade stretávali len so súpermi, ktorí v predchádzajúcej sezóne skončili na najvyšších priečkach a v iných obdobiach iba so súpermi, ktorí bojovali o záchranu. V doterajšom žrebe sa vyskytovali aj prípady, keď jeden tím hral trikrát v rade doma, alebo naopak vonku. Nováčik Fortuna ligy hrá v prvej polovici základnej časti doma len proti mužstvám zo skupiny o záchranu z minulej sezóny, vonku proti klubom, ktoré bojovali o titul, a v druhej polovici naopak. Ideálny nebol ani žreb nadstavby, v ktorej sa tie isté mužstvá stretli v 5. aj 6. kole, len s vymenenou výhodou domáceho prostredia,“ povedal pre oficiálny web súťaže dôvody na zmenu výkonný riaditeľ Únie ligových klubov Michal Mertinyák.

Ďalej doplnil: „Preto sme počas zimnej prestávky pripravili nový model, ktorý tieto negatíva odstraňuje. V elitných európskych súťažiach dnes na určenie kalendára zápasov doslova na mieru využívajú drahé počítačové programy. My zatiaľ takéto možnosti nemáme, snažili sme sa však využiť skúsenosti nám podobných zahraničných súťaží, no zároveň aj zachovať naše špecifiká. Napríklad aby sa majster v prvých kolách Fortuna ligy nestretol s našimi zástupcami v Európskej lige, čo v minulosti neraz viedlo k zbytočným odkladom takýchto zápasov, ktoré sa potom dohrávali až v jesenných mesiacoch.“

Nový žreb sa uvedie do praxe už tento ročník Fortuna ligy. „Pri nadstavbe sme chceli, aby poradie zápasov nebolo náhodné, ale aby súťaž prirodzene gradovala. Samozrejme, nikdy nemožno dopredu predvídať, aká bude situácia v tabuľke, stretnutia sú však naplánované tak,  aby sme mohli byť svedkami súbojov doslova o všetko. Takým by mohol byť duel prvého s druhým po základnej časti dve kolá pred koncom skupiny o titul, ale aj zápasy jedenásteho s dvanástym a siedmeho s ôsmym v 9. kole skupiny o udržanie sa, čiže možný priamy súboj o záchranu vo Fortuna lige resp. postup do play off o Európsku ligu. Veríme, že aj táto novinka prispeje k ešte väčšej atraktivite súčasného hracieho modelu našej ligy,“ vyhlásil Mertinyák.

Ako som už písal, Slovan Bratislava má žreb daný a vy si ho môžete pozrieť v tomto videu od Fortuna ligy!

Zdroj: youtube.com/Fortuna liga

Aktuálne by žreb prvých troch kôl vyzeral takto

1.kolo nadstavby o titul

ŠKF Sereď – ŠK Slovan Bratislava

FC DAC 1904 Dunajská Streda – MFK Zemplín Michalovce

MŠK Žilina – MFK Ružomberok

2.kolo nadstavby o titul

ŠK Slovan Bratislava – MŠK Žilina

MFK Ružomberok –  FC DAC 1904 Dunajská Streda

MFK Zemplín Michalovce – ŠKF Sereď

3.kolo nadstavby o titul

ŠK Slovan Bratislava – MFK Zemplín Michalovce

ŠKF Sereď – MFK Ružomberok

MŠK Žilina – FC DAC 1904 Dunajská Streda

 

1.kolo nadstavby o záchranu

AS Trenčín – FC Spartak Trnava

FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble – FK Senica

FK Železiarne Podbrezová – FC Nitra

2.kolo nadstavby o záchranu

FC Spartak Trnava – FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble

FC Nitra – AS Trenčín

FK Senica – FK Železiarne Podbrezová

3.kolo nadstavby o záchranu

FC Spartak Trnava – FC Nitra

AS Trenčín – FK Senica

FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble – FK Železiarne Podbrezová

 

 

Napísať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.