V derby dvojgólový Šporar i nesprávne odpískaný ofsajd Trnavy!

Dnes sa proti sebe postavili dva najtradičnejšie kluby slovenskej ligy v 142. vypredanom derby zápase. Slovan sa vrátil na svoje Tehelné pole a chcel potvrdiť svoj domov a svoje 1. miesto.

Priebeh zápasu

1.polčas

Slovan začal zápas aktívne a vypracoval si hneď pár šancí, jedna zo šancí skončila rohom pre domácich. Podľa prvých minút Trnava prišla s cieľom predviesť kvalitný výkon hlavne v obrane, kde sa vracali vo veľkom počte. Hneď na to sa dostal do šance v pokutovom území Čavrič, no jeho hlavička išla niekoľko desiatok centimetrov od bránky. V 7. minúte ale z protiútoku pohrozil Yilmaz a ukázal, že Trnava nebude dnes iba do počtu. V rozmedzí deviatej a desiatej minúty z rýchleho protiútoku kopal Spartak priamy kop po faule na Markoskeho, no napokon sa im nepodarilo ohroziť bránu. Dudl sa po vyvezení lopty od stopéra Abenu snažil vyzvŕtať obranu Slovana, ale to sa skončilo iba odkopom od brány Greifa. Zápas začal ukazovať vysoké tempo a kvalitu oboch tímov, no obe obrany nepúšťali súpera skvelým výkonom do vyložených šancí. V 15. minúte tesne minul pravú žrď Greifa trnavský hráč Markoski a vyskúšal tak pozornosť brankára Slovana. V 17. minúte sa strhol mierny konflikt pri súboji stopéra Košúta s útočníkom Šporarom. V 20. minúte po rýchlej výmene lôpt sa dostal k peknej strele Ljubičič a ohrozil brankára Rusova, ktorý vyrazil na rohový kop. Po 20. minútach mal Slovan držanie lopty 75% vo svoj prospech. Nemožno povedať, že by Slovan nechcel v zápase dominovať. V 25. minúte dostal za nešportové gesto (odkopnutie lopty) Dudl prvú žltú kartu zápasu. V týchto minútach bol zápas medzišestnástkový, pretože hlavne Trnava, ktorá nemala loptu vo svojej moci, dokázala držať futbalistov Slovana ďaleko od svojej brány. V 29. minúte ukázali nepresnosť prihrávok obaja dnešní aktéri. Po polhodine hry začal Slovan ukazovať chuť po góle, skončilo to však iba faulom domácich. V 33. minúte unikol Šporar po ľavej strane a vybojoval rohový kop. Trnava sa po 20. minúte dostávala a polku súpera iba veľmi ťažko, ak sa aj dostala, do útoku sa zapojilo málo hráčov alebo prišla nepresnosť Spartaka. V 38. minúte si po dlhom čase vybojovala Trnava rohový kop, zo šance po miernom podcenení situácie pri 16-tke ich domáceho súpera. v 41. minúte sa Trnave podarilo na chvíľu usadiť na polke Slovana, režíroval to hlavne skúsený Janečka, ktorý loptu chvíľu povozil a nakoniec vytvoril aj šancu, ktorá sa nakoniec neskončila gólom, ani strelou na bránu. V tejto fáze zápasu mal na svojich kopačkách loptu skôr trnavský Spartak, ale i cez to sa podarilo Slovanu vyvinúť strelu na Rusova. Tesne pred touto strelou si fanúšikovia Slovana pýtali ruku na hranici pokutového územia, rozhodca však nepískal. V poslednej minúte sa podarilo vytvoriť Trnave šancu z priameho kopu, ktorá sa skončila iba hlavičkou ponad bránku Greifa. V prvom polčase sa teda nič podstatné nestalo, i keď pár šancí na gól sa rodilo.

Štatistiky po prvom polčase

Držanie lopty: 71% – 29%.

Strely: 7 – 4.

Strely na bránu: 3 – 0.

Rohové kopy: 3 – 1.

2.polčas

Po výmene strán sa po výkope chcel dostať Slovan hneď do šance, no vytvoril si iba priamy kop, pri ktorom dostal Yilmaz žltú kartu za ťahanie dresu súpera. Moha sa v 48. minúte od prihrávky Holmana dostal pomedzi obráncov do pokutového územia, no loptu už nedobehol a tak Rusov iba odkopával od svojej brány. Hneď v ďalšej minúte sa Šporar dostal do sľubnej príležitosti, no zakončil len 2 metre od tyčky trnavskej bránky. No, zase o minútu sa dostal nepokrytý Šporar, ktorý sa ostal sám pred Rusovom, ktorého v kľude prekonal! – 1:0. Šporar sa len veľmi tesne vyhol ofsajdovému verdiktu! Po faule na Ljubičiča dostal už tretiu kartu Trnavy Erik Grendel. Slovan Bratislava nabral po strelenom góle sebavedomie,vytvoril si tlak a v 55. minúte si vytvoril ďalšiu dobrú šancu, v ktorej strelu vychytal hosťujúci Dobrivoj Rusov. V 58. minúte sa strhla už väčšia šarvátka, v ktorej bol s dvomi Slovanistami v konflikte trnavský Myenty Abena. Za to dostali Moha a Abena po žltej karte. Po opakovanom zábere sa ukázalo, že Abena sa právom hneval na Šporara, ktorý sa mu sklzom priplietol medzi členky. Faulom na Mohu si už piaty hráč Spartaka vypýtal žltú kartu  od rozhodcu Pavla Chmuru, bol to obranca Turňa. Šporar sa ukázal aj v 61. minúte, kde z ostrého uhla vyskúšal brankára a na bránkovej čiare, vyhlavičkoval obranca. Po dlhej dobe sa dostal Spartak k možnosti ohroziť bránu Slovana, no po rohovom kope iba zakladal útok Slovan. V 66. minúte sa trnavskí futbalisti niečo vymyslieť, no bol z toho iba učebnicový protiútok, ktorý nezúžitkoval Moha, ktorý po centri z dobrej pozície iba vysoko prestrelil bránu domácich. Následne na to sa Trnave podarilo ohroziť belasých, táto šanca však gólom neskončila. V 69. minúte postranný rozhodca jasne obral o čistú šancu Yilmaza! V 71. minúte sa po peknej akcii podarilo vystreliť Grendelovi, ktorý iba tesne minul bránu Slovana. V 72. minúte pokračoval Spartak v tlaku, keď povyzvŕtal trnavský Čonka doch obrancov a po peknom a presnom centri hlavičkoval Depetris iba veľmi tesne brány, do bočnej siete. Prvé striedanie prišlo až v 77. minúte! Tréner Martin Ševela posilnil ofenzívu poslaním mladučkého Dávida Strelca na ihrisko. V tej istej minúte striedal aj tréner Ščasný Miesenboecka za Dudla. O minútu neskôr padol pred pokutovým územím Ljubičič, no rozhodca nepískal. V následujúcich minútach mali oba tímy šance, ale obe boli zlikvidované obranou alebo brankárom. V 83. mnúte sa po taktickej chybe dostal Spartak do šance troch proti trom, kde sa dostal do šance striedajúci Miesenboeck, no zlou strelou zmaril šancu. 10 minút do konca zápasu sa začali dostávať do šancí skôr hostia, pretože domácim začali dochádzať sily. Ale Trnava gól nevyťažila a tak ich potrestal už 19-gólový strelec Andraž Šporar v 86. minúte! Opäť obrane Spartaka unikol a ocitol sa sám pred brankárom, pochvala aj domácemu Mohovi, ktorý mu nahral na krásny gól. – 2:0. Slovan však neprestal a chvíľu po góle si vytvoril šancu z rohového kopu. V nadstavenom čase sa naďalej Slovanisti pokúšali ešte streliť gól, ktorý by pomohol krásnemu výsledku.

Štatistiky po celom zápase

Držanie lopty: 65% – 35%.

Strely: 13- 7.

Strely na bránu: 6 – 0.

Rohové kopy: 4 – 2.

ŠK Slovan Bratislava – FC Spartak Trnava 2:0 (0:0)

Góly: 50. Šporar, 86. Šporar.

ŽK: Moha – Dudl, Yilmaz, Grendel, Abena, Turňa.

Počet divákov: 22 500(vypredané)

Zápas rozhodoval Pavol Chmura.

Zostava ŠK Slovan Bratislava: Dominik Greif (B), Arťom Suchockij, Vasil Božikov (C), Kenan Bajrič, Jurij Medveděv, Joeri de Kamps (77. Dávid Strelec), Marin Ljubičič, Dávid Holman (84. Richard Guzmics), Moha (92. Dražič), Andraž Šporar, Aleksandar Čavrič.

Zostava FC Spartak Trnava: Dobrivoj Rusov (B), Matúš Turňa, Erik Grendel (C), Kubilay Turk Yilmaz, Václav Dudl (77. Fabian Miesenboeck), Myenty Abena, Matúš Čonka, David Depetris, Kire Markoski (87. Ashiru), Tomáš Košút, Marek Janečka.