Rozdiel medzi nami a hokejovou elitou je v infraštruktúre, počte hráčov a kvalitou prácou v hokeji

Pre slovenských juniorov sa šampionát v Kanade skončil po vysokej prehre 8:3 s Ruskom a je čas rozmýšľať nad tým, prečo je konečný výsledok, aký je. Tiež zostáva niečo vyše štyroch mesiacov do majstrovstiev sveta seniorov v Bratislave a Košiciach. To samozrejme bude mať veľkú pozornosť u mnoho slovenských fanúšikov. A tak poďme sa pozrieť po výsledku s Ruskom na MS juniorov a pred MS 2019 na Slovensku na dôvody, prečo slovenský hokej v posledných desiatich rokoch začal zaostávať.

Veľa fanúšikov vinilo počas majstrovstiev sveta trénera Ernesta Bokroša z neúspešných výsledkov. No treba povedať dve veci, na ktoré prihliadať. Tréner môže naordinovať taktiku, no nikdy nie je na ľade samotný tréner. Druhé hľadisko je to, že taktiež nemôže za to, aký je stav slovenského hokeja. Slovenskú reprezentáciu môže prísť trénovať aj Mike Babcock, no nemal by z čoho vyberať a za pár dní nenaučí spolu hrať hráčov, ktorí sú celý rok v inom klube.

 

Asi nebude prekvapivé, že rebríček vedie Kanada s USA, pričom Kanada má o 75 000 viac registrovaných hráčov. V Kanade a USA majú najkvalitnejšiu prácu v hokeji, čo je vidieť na výsledkoch a na národnej hokejovej lige (NHL). V NHL sa nenachádzajú len kvalitní hráči. Práca v NHL začína už od upratovačky, cez architekta štadióna, cez maséra, cez asistenta trénera, až po samotného trénera. V týchto dvoch krajinách je správna práca v hokeji na prvom mieste a je aj ľahké predpokladať, že tam korupcia nemá miesto.

Kanadskí hokejisti každý rok bojujú o tie najvyššie priečky.

Za Kanadou a USA nasleduje Česká republika, ktorá v je počte registrovaných hokejistov ďaleko za týmito dvoma vyspelými hokejovými krajinami sveta, s takmer 121 000 registrovanými hráčmi. No na počet obyvateľov je Česká republika najviac hokejová krajina. V poslednom období má česká hokejová extraliga dobré výsledky v hokejovej Lige majstrov, no hovorí sa o tom, že pre viaceré krajiny je táto Liga majstrov iba tréningom, takže nemôžme túto súťaž považovať ako merítko európskeho hokeja. Navyše, pár rokov dozadu sa vynorila aféra s korupciou, kde mal tréner Vladimír Růžička brať úplatky. Okrem toho malo aj niekoľko hráčov prijať úplatok.  V tomto môže mať český hokej rezervy a preto už ani v mládeži ani na seniorskych MS nezaznamenali dlhšie väčší úspech. Fanúšikovia českého hokeja volajú taktiež pre lepšiu prácu s mládežou.  

Tréner Vladimír Růžička na lavičke českej reprezentácie.

Napísať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.