Rebríček: Top 3 najväčšie víťazstvá slovenskej hokejovej reprezentácie

Po rebríčku o troch najväčších triumfoch slovenskej reprezentácii vo futbale, vám dnes prinášame tri najväčšie víťazstvá Slovenska v hokeji. Samozrejme, výber sme robili podľa nášho úsudku, aj keď tých veľkých úspechov sme už zažili v hokeji viac než dosť.

3.miesto-Úspech nad kolískou hokeja, ktorý nám otvoril cestu k striebru (Slovensko-Kanada 4:3 štvrťfinále-MS 2012 Helsinki)

Asi najlepší slovenský zápas proti Kanade. Pred stretnutím sme boli outsiderom, pretože sme v skupine skončili až na 4.mieste. Vnútorná sila mužstva bola pod trénerom mužstva Vújtekom vysoká a pripravená prekvapiť. Do zápasu sme vstúpili nebojácne a v 10.minúte sa Kanaďania mali čomu čudovať, lebo prehrávali už 0:2. O naše presné zásahy sa postaral Kopecký a Šatan. Kanada sa však nikdy nevzdáva, výsledok otočila vo svoj prospech a po dvoch treninách bol stav 2:3 v náš neprospech. Zdalo sa, že veľký favorit si postup do semifinále nenechá ujsť. Našim chlapcom sa podarilo vyrovnať zásluhou Bartoviča. Čas sa pomaly krátil a všetko vyzeralo na rozhodnutie v predĺžení. Potom však urobila veľkú chybu hviezda Kanady Getzlaf a dostal 5-minútový trest. Definitívne rozhodnúť sa podarilo v presilovke Handzušovi. Kanada už nemala šancu zareagovať a slovenskí hokejisti nečakane postúpili do semifinále. V ňom sme porazili susedov z Česka a až vo finále sme podľahli ruskej zbornej. Slovensko tak získalo historické druhé striebro z majstrovstiev sveta.

2.miesto-Famózne víťazstvo nad hviezdnym severským súperom a nakoniec 4.miesto na olympiáde (Slovensko-Švédsko 4:3 štvrťfinále-OH 2010 Vancouver)

V zápase mali obe mužstvá dream team, ale presa len favorit bolo Švédsko. Prvá tretina skončila bez gólov. Gólové hody sa rozbehli až v polovici stretnutia. Do dvojgólového vedenia nás poslal Gáborík a Sekera. Švédska odpoveď bola rýchla a zakrátko bolo 2:2. Do vedenia nás ešte pred prestávkou poslal Demitra. Rozhodujúci a víťazný zásah strelil Kopecký, severanom sa podarilo okamžite znížiť. Ale ani zdrvujúci švédsky nápor v závere už nebol účinný a Slovensko sa tešilo z historického postupu do olympijského semifinále. Boli sme aj blízko medaily, avšak tesné prehry s Kanadou a Fínskom rozhodli o tom, že Filcovi zverenci obsadili konečné 4.miesto.

1.miesto-Historické zlato z Göteborgu ( Slovensko-Rusko 4:3, MS 2002 finále-Göteborg)

Zápas ku ktorému nemusíme nič dodávať. Druhé finále a hneď zlaté pre slovenskú reprezentáciu. Už samotný postup cez Kanadu a Švédsko do finále bol malým zázrakom. Preto sme si verili aj na Rusko a po prvej tretine sme súpera dokonale zaskočili. Viedli sme 2:0 po góloch Višňovského a Bondru. Rusom sa podarilo znížiť, náskok na dva góly v náš prospech upravil Šatan. Zborná sa nevzdala a opäť kontrovala a päť minút pred koncom bol stav vyrovnaný. Zlatý gól v predposlednej minúte strelil Bondra a na Slovensku sa začali veľkolepé oslavy, ktoré nemali konca kraja.

Ešte je veľa zápasov, v ktorých slovenská reprezentácia dokázala prekvapiť a získala veľké víťazstvo. My sme však vybrali tieto tri zápasy, ktoré spája aj niečo iné-výsledok 4:3 pre slovenských hokejistov. Celkovo Slovensko nazbieralo už 4 cenné kovy z MS: raz zlato a bronz, dvakrát striebro. Avšak od roku 2013 sme sa nedokázali prebojovať ani do štvrťfinále. Preto spoločne verme, že slovenskí hokejisti nám nejaké krásne úspechy prichystajú už na budúcoročných majstrovstvách vo Švajčiarsku.