KORFBAL – NA SLOVENSKU NEZNÁMY POJEM

Korfbal je jediný zmiešaný kolektívny šport na svete. Najväčšiu základňu má v Holandsku, nasledujú Belgicko a Taiwan, ktorí tvoria svetovú špičku v korfbale. Hra sa najviac podobá na basketbal, ale má svoje špecifické pravidlá. V korfbale je zakázané driblovať, čiže sa vyžaduje dobrá kondícia a spolupráca s ostatnými členmi tímu. Sám jednotlivec sa v korfbale nedokáže presadiť. Hrá sa na dva 3,5 metrové koše bez odrazovej dosky so špeciálnou korfbalovou loptou, ktorá sa podobá na futbalovú, ale je o niečo ťažšia. Každý strelený kôš sa ráta za jeden bod, hrací čas je 2×25 minút. Ihrisko je rozdelené na dve zóny – obrannú a útočnú. Hráči, ktorí hrajú v obrannej zóne, nemôžu prechádzať do útočnej a naopak. Po dvoch strelených košoch si svoje pozície vymenia. Korfbal sa hrá v športových halách, na trávnatých ihriskách, ale aj na piesku a vo vode. Všetky oficiálne podujatia sa hrajú v halovej forme. Najväčším špecifikom korfbalu je, že v jednom tíme hrajú 4 dievčatá a 4 chlapci. Podľa najnovších pravidiel je počas zápasu povolených 8 striedaní.

Slovenská reprezentácia je momentálne na ME v Holandsku, kde podáva výborné výkony!

V časoch najväčšej popularity sa korfbal hrával približne v desiatich mestách (napr. Nitra, Prievidza, Banská Bystrica, Bratislava, Lučenec, Trenčín, Tvrdošín,…). Korfbal sa hral najmä na stredných a vysokých školách. Nastal však úpadok od roku 2004 do 2010 zostal na Slovensku fungovať iba klub SKK Dolphins Prievidza. Tento tím tvoril slovenskú reprezentáciu, hrával Europa Cup (obdoba futbalovej Ligy majstrov). V ostatných rokoch sa korfbal obnovil v Nitre a v Bratislave. V posledných dvoch ročníkoch sa na Slovensku odohrala korfbalová liga v štyroch kategóriách – seniori, žiaci do 11, do 13 a do 15 rokov.

Držte palce našim reprezentantom v dnešnom zápase proti Česku!

 

Korfbal je veľmi dynamická kolektívna hra, ktorá je určená pre chlapcov a dievčatá bez rozdielu veku a výšky. Okrem pravidelných zápasov so slovenskými tímami, spoznáte korfbalistov z viacerých krajín, čo vám neskôr umožní spoznávať ich krajiny prostredníctvom medzinárodných turnajov a sústredení. Slovenská asociácia korfbalu sa snaží o rozvoj tohto krásneho športu do ďalších miest. V lete organizuje pre deti korfbalový tábor. Podporuje nové tímy zabezpečením korfbalového materiálu – košov a lôpt, ktoré na začiatku bezplatne požičiava. V prípade záujmu prídu zástupcovia korfbalovej asociácie predviesť ukážky na školy a zabezpečia trénerské, príp. rozhodcovské školenie. Ak máte záujem vyskúšať si korfbal v už existujúcich tímoch alebo sa pokúsiť zložiť si vlastný tím, kontakty na zástupcov Slovenskej asociácie korfbalu nájdete na stránke www.korfbal.sk.

 

Článok vznikol v spolupráci s RNDr. Tomášom Sonnenscheinom, členom SAK, asistentom seniorskej reprezentácie a predsedom KK SPU Nitra.

Napísať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.