Komentár: Prečo by sa mal futbalový fanúšik báť prísť na zápas slovenskej ligy?

Už dlho sa bojuje s nízkou účasťou fanúšikov na slovenských futbalových trávnikoch, ale i tých hokejových. Posledný známy zápas, po ktorom sa rozvírili diskusie o fanúšikoch oboch klubov. FC Nitra spolu so SFZ vyčíslili obrovskú škodu, ktorú majú zaplatiť MŠK Žilina a z veľkej časti FC Spartak Trnava. V najbližšom zápase však nebolo vidno žiadne veľké škody. Je takéto strašenie potrebné?

Osobne som na tomto zápase bol medzi Ultrasom Žilina. Spolu s nimi som podporoval svoj klub, ktorý prehrával po hodine hry už 3:0. Toto manko sa podarilo behom 20-tich minút zmazať a nastali veľké emócie a nebyť neprimeraného zákroku zo strany polície, zostali by mi pekné spomienky na zápas, hoci náš klub prehral. Veľmi podobný zápas ako finálový zápas s AS Trenčín o Európsku ligu, no v tomto zápase neprišiel žiadny negatívny moment, hoci boli oba fankluby bezprostredne blízko seba.

Jediný problém organizácia a nezvladnuté zásahy polície

Slovenský futbalový zväz často kritizuje a udeľuje pokuty domácim klubom za zlú organizáciu. Finálový zápas mal pod palcom práve SFZ. Výsledkom bolo niekoľko hodených svetlíc Spartaka Trnava a dobití žilinskí fanúšikovia, jeden z toho ZŤP v bezvedomí. Ja som mal to šťastie, že som odišiel krátko po penaltovom rozstrele. Kto dá pokutu futbalovému zväzu za nezvládnutú organizáciu 50. ročníka Slovnaft Cupu? Sám nemám zlé srdce ani na žilinských, ani na trnavských fanúšikov, nikomu neublížili. Naopak, oba fankluby vytvorili skvelú atmosféru a bolo to pravé finále. Žilinčanov bolo vyše 1 000, Trnavčanov 3 000, prislušníkov policajného zboru nebolo ani 500. My, ktorí sme boli na zápase osobne už všetci vieme, kto z nich urobil najväčšiu škodu.

Žilinský fanúšik v bezvedomí.

Davová psychóza na Tehelnom poli

V 30. kole slovenskej Fortuna ligy sa stretol domáci ŠK Slovan Bratislava proti MŠK Žilina. V hľadisku sa stretlo vyše 13 000 divákov, ktorí vytvorili skvelú atmosféru a hnali tak domácich za výhrou 5:2. Čo je ale dôležitejšie, na zápase sa nachádzal početný “kotol“ domácich. Podľa ÚLK, SFZ, názorov niektorých médií a ľudí vandali, chuligáni a bitkári. Avšak pred zápasom aj počas neho sa stalo niečo úplne iné!

,,Po oslavách v meste nám do správ chodilo veľa fotiek od rodičov, ktoré vzali svoje deti na oslavy a posielali nám ich fotky s pyrom. K tomu prišli citáty, ako boli deti neskutočne šťastné, ako nám za všetko ďakujú, alebo ako im pomáhame aj v ťažších časoch vykúzliť úsmev na tvári. Silné a dojímavé správy!“ tešia sa z belasého tábora na svojom webe.

Malý belasý “chuligán“. Foto: Ultras Slovan

Vedenie Slovana Bratislava urobilo všetko preto aby na 100. výročie prišlo aj plno detí. ,,Vedeli sme, že klub pripravuje program pre deti, čiže sme čakali, že do detského sektora B, ale aj do nášho C-sektora príde veľa rodín s deťmi. Realita však prekonala naše očakávania!“ píšu nadšení belasí a dodávajú: ,,Opäť plno detí, opäť šťastní rodičia. A ten pohľad na detský sektor, kde deti povzbudzovali, kričali a skákali spolu s nami bol na nezaplatenie.“

Strach detí a rodín pred “chuligánmi“?

V ďalšej časti sa rozhovorili o tom najdôležitejšom: ,,Keď sme sa z pódia pre lídrov kotla pozreli okolo seba pred koncom zápasu, tak sme už všade v našom C-sektore videli aspoň jednu rodinu, či už kúsok od nás, alebo vľavo, vpravo hore na poschodí v Céčku, skrátka všade. Deti žili, skákali, kričali a to, čo sa udialo v závere, sme ešte nezažili.

Takéto momenty skutočne zahrejú pri srdci fanúšika hocijakého tábora. ,,Suverénne najsilnejší zážitok dňa. Najmenší „chuligáni“ z celého štadióna po záverečnom hvizde vbehli na trávnik, rozutekali sa za hráčmi a spolu s nimi oslavovali ešte dobrých 15 minút po zápase.“

 

Netreba nič dodávať, asi len to, že každý človek chodí na futbal s rovnakým cieľom: zabaviť sa, užiť si a tvoriť atmosféru a samozrejme zakríčať si pri góle svojho klubu. Zlí ľudia sa najdú všade, je to jedno, kde ich človek stretne, či na ulici, v autobuse, v parlamente alebo na štadióne. Dúfajme, že ľudia sa prestanú báť vymyslenej bubliny a raz budeme zažívať takéto pekné momenty na každom štadióne našej ligy. 

 

 

Napísať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.