Aká bola návštevnosť v základnej časti Fortuna ligy?

Každý tím má odohraných už 22 kôl v zápasoch proti každému doma aj vonku, to znamená, že je za nami základná časť Fortuna ligy a čas na bilancovanie. V tomto článku sa pozrieme na to, koľko divákov prišlo na naše tribúny počas 132 zápasov.

Najplnší štadión počas základnej časti bola nepochybne MOL Aréna.

Túto základnú časť Fortuna ligy prišlo na štadióny dokopy 298 888 divákov v 132 zápasoch.  Pozitívom je, že v našej lige budeme mať už 3 tímy, ktoré bude hnať veľký počet fanúšikov. Na takýchto fanúšikov sa môžu spoľahnúť v Dunajskej Strede, Trnave a v belasej Bratislave. Horšie je to už s ostatnými tímami. Ostatných 9 tímov z ligy je od priemerom návštevnosti ligy. To znamená, že návštevnosť ťahajú hore iba prvé tri tímy v tabuľke návštevnosti (pozri nižšie). 

Pod týmto priemerom sa veľmi tesne nachádza MŠK Žilina, ktorej priemer je 2 223,5 diváka na jeden zápas, za ňou sa nachádza FC Nitra, ktorá mala prvý zápas na novootvorenom štadióne proti Dunajskej Strede takmer 6 100 divákov, no celkový priemer počas základnej časti je oveľa nižší a to 2 066,1. Ostatné tímy boli pod hranicou 2 000 divákov na zápas, tri tímy dokonca mali svoju návštevnosť pod tisícku. Tieto tri tímy sú ŠKF iClinic Sereď, FK Senica a najhorší AS Trenčín.

Takto prázdno vyzerajú tribúny v Myjave na domácich zápasoch AS Trenčín.

Našťastie 2 z 3 prípadov majú rozumné vysvetlenia. AS Trenčín, ktorý začal svoju sezónu skvelo v európskych pohároch, nakoniec vypadol v poslednom predkole s AEK Larnakou a počas základnej časti začali podávať zlé výkony. A ešte väčší dôvod na malú návštevnosť je ten, že Trenčania musia chodiť pozerať svoje zápasy do Myjavy. ŠKF iClinic Sereď je podobným príkladom ako AS Trenčín. V poslednom zápase síce postúpili do prvej šestky tímov, ktoré hrajú o titul a európske priečky, no taktiež nehrajú v Seredi, ale v Nitre i Myjave. V Senici ľudia na futbal nechodia z dôvodu zlých výsledkov, postavenia v tabuľke a vďaka filozofii zahraničných hráčov.

Najlepší klub na Slovensku v návštevnosti je v meste, v ktorom žije iba vyše 22 000 obyvateľov. Je to Dunajská Streda, ktorá v posledných rokoch patrí medzi najlepších fanúšikov na Slovensku. Jej návštevnosť je vyššia ako napríklad v španielskom Eibare, ktorý hrá La Ligu. Návštevnosť SD Eibar v tejto sezóne je 5 323, v Dunajskej Strede prišlo na jeden zápas priemerne 7 925,5 divákov na zápas. Dunajská Streda je ďaleko pred všetkými fortunaligovými tímami. Dunajská tvorí takmer tretinu celkovej návštevnosti ligy (87 180 z 298 888).

Zaujímavé je, že na poslednom zápas Slovana Bratislava so Spartakom Trnava, ktorý sledovalo 22 500 divákov na vypredanom Tehelnom poli bolo približne 60 percent celkovej návštevnosti Slovana.

Choreo Slovana pri otvorení Tehelného poľa proti Trnave.

Najnižšou návštevou v lige bol zápas medzi Sereďou a Michalovcami. Tento zápas sledovalo 308 divákov na štadióne v Nitre. Sereď atakoval aj Trenčín, ktorý mal v zápasoch v Myjave proti Podbrezovej 315, proti Michalovciam 317 a proti Senici 327 fanúšikov na tribúnach.

Najvyššou návštevou tejto sezóny bol derby zápas medzi Slovanom a Spartakom na novom Tehelnom poli pri návšteve 22 500 divákov. Slovan bol aj pri prvom rekorde tejto sezóny, no tento krát to bolo v MOL Aréne proti Dunajskej Strede. Dunajskostredčania tiež oficiálne otvárali zápas a na zápas prišlo 12 135 fanúšikov.

Pozitívom do nadstavby je možnosť nárastu návštevnosti v Žiline, kde sa vrátili domáci ultras od jari + atraktívne zápasy, možnosť nárastu návštevnosti Serede, Slovana a Michaloviec. Otázne je, ako to bude v pri štadiónoch, na ktorých sa bude hrať nadstavba o zotrvanie v súťaži.

Dá sa povedať, že medzi zachraňujúcimi tímami návštevnosti sú aj Zlaté Moravce, kam chodí stále dostatok ľudí aj napriek trendu umiestnenia v tabuľke v posledných rokoch. V tomto meste žije len 11 583 obyvateľov, no priemer si držia v takom merítku oproti mestám ako Michalovce alebo Ružomberok.

Tabuľka návštevnosti základnej časti Fortuna ligy

Tabuľka návštevnosti slovenskej Fortuna ligy.

Napísať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.